Zmiany skórne są obserwowane nawet u 80% chorych z zapaleniami małych naczyń. Najczęściej obserwowane są zmiany o typie plamicy uniesionej (drobno-plamiste zmiany wyczuwalne pod palcami)- można je spotkać w takich chorobach jak zapalenia naczyń z obecnością ANCA, krioglobulinemiczne zapalenie naczyń, a w zapaleniu naczyń z IgA bywa najczęściej dominującym objawem.
Do pozostałych zmian skórnych typowych dla zapaleń naczyń należą: pokrzywka (swędzące bąble na skórze, które przypominają te po poparzeniu pokrzywą), guzki, wybroczyny, grudki. Mogą one być bezobjawowe lub dawać dolegliwości bólowe lub świąd. W niektórych przypadkach choroba może manifestować się pojawieniem się nadżerek (płytki ubytek skóry) lub owrzodzeń (głębsze, często występujące w guzkowym zapaleniu tętnic i ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń).
Z kolei mniej groźnym, ale też typowym dla zapaleń naczyń objawem jest siność siateczkowata (marmurkowy wzór naczyniowy, głównie na kończynach). Warto pamiętać, że zmiany skórne mogą być wynikiem działań niepożądanych leków, np. trądzik posterydowy, osutka polekowa). Pojawienie się zmian skórnych, typowych dla zapaleń naczyń może być podstawą do intensyfikacji leczenia immunosupresyjnego. Warto zatem pojawienie się nowych zmian skórnych zasygnalizować prowadzącemu reumatologowi/immunologowi. Możliwe, że konieczna będzie konsultacja dermatologiczna lub pobranie wycinka skórnego do badania histopatologicznego.
dr n. med. Katarzyna Wawrzycka-Adamczyk