MANIFEST „POLSKA TO CHORY KRAJ”

 

Z czym kojarzy nam się choroba?

 

Nie tylko ze złym samopoczuciem, ale i z lękiem przed nieznanym, strachem o zdrowie nasze i naszych bliskich.

Jeśli choroba jest poważna i przewlekła, zaczynamy się martwić o pracę, o to czy ją utrzymamy i czy będziemy mogli zapewnić byt rodzinie. Młodzi ludzie martwią się o kontynuację nauki, wybór zawodu. Potem zaczynamy się niepokoić, czy dostaniemy się do lekarza, kiedy zaczniemy terapię, czy uda nam się dostosować wszystkie obowiązki do odległych dat i godzin.

Na spotkaniu założycielskim stowarzyszenia Vasculitis największym problemem przedstawionym przez chorych był brak poczucia bezpieczeństwa.

Układowe zapalenia naczyń to choroby bardzo podstępne, wymagające systematycznej, wielospecjalistycznej opieki medycznej.

Chorzy często skarżą się, że po hospitalizacji nie wiedzą, do jakiego specjalisty mają się udać, by miał doświadczenie w leczeniu tych chorób, był czujny i reagował odpowiednio szybko w przypadku nawrotu choroby.

Brakuje ośrodków medycznych w kraju, które mogą zaopiekować się chorym na układowe zapalenia naczyń kompleksowo.

Pacjenci nie mają wiedzy na temat swojej choroby, ponieważ brakuje źródeł, z których można ją czerpać. Lekarz prowadzący bardzo często nie ma czasu i możliwości, by przedstawić możliwości leczenia oraz wytłumaczyć, jakie objawy powinny chorego zaniepokoić.

W Polsce system ochrony zdrowia jest w opłakanym stanie. Mamy najmniej lekarzy na 1000 osób w UE (2,4), jeden z niższych % PKB przeznaczanych na ochronę zdrowia, ogromne niedobory kadrowe i przerażający wręcz czas oczekiwania na wizytę u specjalisty.

Powiecie, że można pójść na wizytę prywatnie. Owszem, można. Ale nie każdego na to stać. Dodatkowo w kraju, w którym system ochrony zdrowia jest państwowy, nie powinna mieć miejsca sytuacja, w której na dobrą i szybką opiekę możemy liczyć prawie wyłącznie wtedy, kiedy za nią dopłacimy. Dodatkowo w przypadku zapaleń naczyń również prywatna opieka medyczna nie gwarantuje nam odnalezienia odpowiednio przygotowanego i doświadczonego specjalisty.

Stowarzyszenie Chorych „Vasculitis” będzie walczyło o poprawę opieki medycznej nad chorymi na układowe zapalenia naczyń.

Zapalenia naczyń można skutecznie leczyć, a częste kontrole pozwalają na szybką reakcję, gdy trzeba opanować chorobę.

 

Pomóżmy sobie już teraz!

Kampania społeczna Warszawskiej Izby Lekarskiej głosi, że “Polska to chory kraj”, jednak razem spróbujemy go uleczyć.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tym jakże ważnym manifeście! Jako osoby, które zawdzięczają naszym niedocenianym, często przepracowanym pracownikom służby medycznej uratowanie życia, a także dalszą walkę o polepszenie stanu zdrowia, oddajmy swój głos i mocno trzymajmy kciuki za skuteczne wdrażanie mądrych ponadpartyjnych reform.

Podpisz manifest i zmuś polityków, by potraktowali nasze zdrowie poważnie.

 

https://polskatochorykraj.pl/

1 thought on “MANIFESTACJA POLSKA TO CHORY KRAJ”

  1. Izabela Daraż

    Moja mama chorowała na ziarniniaka wegenera 3 lata…Wielu lekarzy, szczególnie na prowincji nie spotkało się z tą chorobą.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.