
Układ nerwowy (czyli mózg, nerwy czaszkowe i nerwy które zaopatrują poszczególne narządy) są niestety częstym celem zapaleń naczyń. Mogą przybierać różną formę – od neuropatii (jak na przykład porażenie nerwu twarzowego, opadanie stopy, drętwienia, pieczenia skóry kończyn, często podeszew rąk i stóp;

Manifestację ze strony układu oddechowego stwierdza się często u pacjentów z zapaleniami naczyń. Do najczęstszych należą: występowanie nacieków zapalnych lub guzków, które mogą ulegać rozpadowi, płyn w jamach opłucnych. Szczególnie niebezpieczną manifestacją ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń jest krwawienie do pęcherzyków płucnych.

Zmiany skórne są obserwowane nawet u 80% chorych z zapaleniami małych naczyń. Najczęściej obserwowane są zmiany o typie plamicy uniesionej (drobno-plamiste zmiany wyczuwalne pod palcami)- można je spotkać w takich chorobach jak zapalenia naczyń z obecnością ANCA, krioglobulinemiczne zapalenie naczyń, a w zapaleniu naczyń z IgA bywa najczęściej dominującym objawem.

Układowe zapalenia naczyń dotykają wszystkich narządów z gęstą siecią naczyń krwionośnych, w tym także oka. Niemal każdy rodzaj zapaleń naczyń może dawać objawy oczne. Warto o nich zatem pamiętać i umieć na czas odpowiednio zareagować w momencie ich wystąpienia.